Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet z kawałka odrośli.

Korzystając z to, możemy z niej zaprojektować niebezprecedensowe formy żywopłotów. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie zyska rzadki wygląd oraz będzie się faworyzować pośród żywopłotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na działkach oraz mokrych torfowiskach wierzby od zamierzchłych czasów zadomowiły się w własnych skwerach. Upodobaliśmy je poprzez naturę i wiosenne kiciusie. Nie są kłopotliwe, postulują zaledwie sporo wody i trochę słońca. Zaspokoją się bez mała każdą ziemią.


Mało roślin potrafi również identycznie szybko aktywizować utracone odrosty i gałęzie. Wierzby nader łatwo odbudowują również swój system korzeniowy. Wystarczy, że obcięty względnie nawet uszkodzony patyk zanurzony w zwilgotniałej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz odda początek nowemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na myśl, ażeby z wierzb wykonywać splecione sztachety ogrodzeniowe bądź płoty zatopione liśćmi. Zapewne należałoby mieć tak osobliwe ogrodzenie. Najprzyzwoiciej do wybudowania takiego płotu wykorzystać poniższe modele wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, oraz jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka wspólnych własności:

aktywują proste, długie oraz niesłychanie gibkie pędy – dzięki temu można swobodnie kształtować kształt ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w krótkim okresie zdołamy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
niebywale łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy posiadamy już myśl na postać płotu, musimy postarać się o akuratne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, odszukanie ich w przesłankach autentycznych jest problematyczne, ponieważ dziko rosnące krzewy z rzadka wypuszczają niesłychanie długie a zarazem proste pędy. Najodpowiedniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba poczekać kilka latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy nasamprzód pozycję w skwerze, ździebko przez nas odwiedzane a także mało widoczne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy zdobyć spośród dziko wzrastających roślin. Przedtem wypada je zanurzyć na 24 h w głębi, iżby się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie iżby górował tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny błyskawicznie się grubieją, tym samym powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa poobalamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosną nowego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy z rzadka przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s